עורכי דיןעורכי דין – שומרים על החוק לטובת האזרח.

לכל אחד מאיתנו מזדמן במהלך חייו להתמודד עם מצבים לא נעימים, הקשורים בדרך כלל במפגש עם הרשויות. בחלק גדול מהמקרים ניתן להתמודד עם הבעיה באופן עצמאי, בחלק מהם עדיף להיעזר בשירותיהם הטובים של עורכי דין, ובחלקם ייצוג על ידי עורך דין מתחייב על פי חוק.

 

תפקידם של עורכי דין:

תפקידו של עורך הדין הוא לייצג את האזרח בכל מפגש עם רשויות החוק, בין אם האזרח הוא הצד התובע או הצד הנתבע ובין אם מדובר רק בעניינים פרוצדוראליים. גם במקרה שהעימות איננו מול הרשויות דווקא אלא מול אזרח אחר (תביעה אזרחית) כדאי להסתייע בשירותיהם של עורכי דין, על מנת לנסות ולהפיק את המירב מהתביעה שהוגשה או להתגונן בצורה הטובה ביותר. ההיגיון העומד מאחורי הייצוג המשפטי ההולם, הוא שעדיף לשחרר אדם מחמת הספק ואפילו אם רוב הסיכויים שהוא אכן אשם, מאשר להעניש אדם חף מפשע רק משום שכוחו לא עמד לו להוכיח את אשמתו.


סוגי התמחויות של עורכי דין:

בישראל רשאי עורך דין לעסוק בתחומים שונים, ואולם בדרך כלל בוחר כל עורך דין את תחום ההתמחות שלו ותחומי העיסוק שלו. להלן חלק מתחומי ההתמחות של עורכי דין בישראל:

  • עורך דין פלילי: עורך דין כזה מייצג אנשים החשודים בביצוע עבירות פליליות כנגד אנשים אחרים. כל חשוד חייב לבחור לעצמו עורך דין, ובמידה ואין ידו משגת, המדינה חייבת להעמיד לרשותו עורך דין מהסנגוריה הציבורית.
  • עורכי דין לענייני משפחה: ענייני משפחה, אימוץ, מסירת ילדים למשמורת וכיוצא באלה נדונים לעיתים קרובות בבתי משפט מיוחדים. התחום הוא רגיש וכואב, ולפיכך נדרש עורך דין המבין בעניין.
  • עורך דין לענייני נזיקין: במקרה של תביעת נזיקין של אדם כנגד מוסד או כנגד חברת ביטוח או גם במקרה שאדם נתבע בתביעת נזיקין על ידי אדם אחר, הוא מיוצג על ידי עורך דין המתמחה בנושא נזיקין, ביטוח וכל מה שביניהם.

 

החוק והמשפט מכסים למעשה את כל תחומי החיים במדינת ישראל ובעולם בכלל. מגוון התחומים הוא כה רחב, עד שהתמקצעות של עורכי דין בתחומים ספציפיים היא מחויבת המציאות.