חוק פינוי בנוי נוצר במטרה לשפר את תנאי המחיה של אזורים מסוימים כאשר הדגש הוא על אזורים יותר בעיתיים מבחינה חברתית, תשתית או כלכלית. המהות של התוכנית הייתה לזהות מקומות מגורים שבאותו הרגע אינם משגשגים, אך כן יש בהם פוטנציאל שרק מחכה למימוש. מדובר על מקומות כגון בניינים ישנים, חנויות להשכרה לא מאוישות וכדומה. כך שאם מדובר בבניינים שמצויים ליד אזור תעשייה אך בניין המגורים הנו קטן ומוזנח ולא מזמין משפחות חדשות, הרי ששימוש בחוק פינוי בינוי עשוי להיות הישועה לה חיכה המקום.

 

מהם התמריצים?

 

על מנת לשכנע אנשים לשתף פעולה עם הרס המבנים הקיימים לטובת הקמת מבנים חדשים, המדינה נקטה באמצעי עידוד, ממש כמו שעושים עם חנויות להשכרה כאשר מורידים את גובה השכירות, כך המדינה פעלה ע"י הטבות במיסוי, העניקה את האופציה להגדיל את הנכס ופטרה מהיטל השבחה. באופן שכזה לא רק שהדיירים של הנכס המיועד להריסה ישתפו פעולה אלא גם יזמים חדשים יתנו יד לתוכנית ויעזרו להניע אותה הלאה. רק שלהבדיל מאופציה של חנויות להשכרה, פה לא מדובר בסוף עונה אלא בהצעה שתקפה ללא הגבלת זמן.

 

מה קורה בפועל?

 

עדיין לא נעשו יותר מידי תנועות בתחום, לפחות לא כמו שהיה צפוי מלכתחילה. הסיבה נעוצה בכך שאכן הרבה יזמים ראו את הפוטנציאל הטמון בהצעה, אך במקום לפעול במישורים שיעזרו לכלל החברה ובכך ינצלו את הכוונה המקורית של התוכנית, הם העדיפו לפעול בעיקר באזור המרכז, היכן שבכול מקרה נעשים הרבה עבודות שיפוץ והרחבות ואילו את המקומות שלשמם נוסד הרעיון שוב הופקרו מאחור.

 

לאילו בעיות יש להיערך?

 

חוץ מיזמים שניווטו את התוכנית לכיוון רווחי נטו, התעוררו עוד בעיות. רוב הבעיות מתמקדות בפן האנושי, כלומר באנשים שהתבקשו לפנות את דירתם כיוון שזו מיועדת להריסה והם החליטו שאינם מעוניינים בכך, למרות שכל השכנים האחרים הסכימו. על כן ישנם תקדימים בנושא שמכריעים שיש להישמע לרוב ובמקביל יש עורכי דין שמומחים לנושא ובקיאים במתן עצות לסרבנים, לתומכים וכמובן שגם ליזמים.