במאמר הנוכחי נציג בפניכם כמה מן ההבדלים המרכזיים בין מסחר בבורסה לבין מסחר במט"ח. ראשית מסחר במט"ח מתבצע במשך חמישה ימים בשבוע לאורך כל שעות היממה. התחלת המסחר מתבצעת ביום ראשון של השבוע במהלך שעות הערב המאוחרות וממשיך עד ליום שישי של השבוע בשעות המאוחרות של הערב. כמובן שכל אלו מתייחסים לשעון ישראל. להבדיל ממסחר במטח, המסחר במניות, כלומר בבורסה מתבצע בכל יום אמנם על פרק זמן מוגבל של שעות.

 

שעות פעילות המסחר בבורסה בישראל

 

בבורסה לניירות ערך בתל אביב, פעילות המסחר מתחילה מדי יום בשעה תשע וחצי בבוקר עד חמש וחצי אחר הצהריים. מסחר במט"ח כולל מחזורי מסחר בקנה מידה עצום, מה שלמעשה לא מאפשר לשום גורם כמעט להשיג יכולת שליטה עצמאית או להטות לכיוון מסוים את המסחר על משך פרק זמן ארוך במיוחד. מאידך גיסא, המסחר במניות בבורסה לניירות ערך בתל אביב, מתאפיין בהיקפים יותר נמוכים של מסחר ובפרט במניות אשר לא נכללות עם המדדים המובילים.

 

מאפייני המסחר במט"ח

 

נתון זה למעשה מעניק אפשרות לגורמים מסוימים בשוק להשיג שליטה ואף להטות את כיוון המסחר לפי נוחיותם. חשוב לציין שיחד עם זאת ישנם גופים רגולטורים שאחראים לאכוף את הפיקוח על הנושא האמור, ואף עושים מאמצים מאד גדולים לשם כך. ברחבי העולם, מרבית הברוקרים למט"ח לא יגבו עמלות נוספות במסגרת של ביצוע עסקאות במט"ח, אלא דואגים לשכלול העמלה שלהם דרך ההפרשים של המחירים שבין מחירי הביקוש וההיצע. הפרשים אלו בין מחירי ההיצע והביקוש נקרא כיום, Spread.

 

תשלומי עמלות

 

באופן די דומה למסחר במט"ח, גם מסחר בבורסה כולל שער קונים ושער מוכרים, אולם במסחר במניות ישנו צורך בתשלום נוסף אחר עמלת מסחר בעלות ממוצעת של בין 0.1% לבין 0.5% מהסך הכולל של היקף העסקה. מעבר לתשלומים אלו, ייתכן והסוחרים יחויבו גם בתשלומים נוספים אחר סוגי העמלות הבאים, עמלת שמירת ניירות ערך ועמלת אי ביצוע פעולה. אולם חשוב לציין שגביית עמלת אי ביצוע פקודה איננה הכרחית וישנם ברוקרים, בעיקר כאלו פרטיים אשר אינם גובים תשלומים אלו.
עסקאות מסחר במט"ח מול עסקאות מסחר בבורסה
מסחר במט"ח להבדיל ממסחר במניות מתאפיין ראשית במחזורי מסחר עצומים כאמור, מה שלא מחייב את הצורך בהמתנה למוכר או לקונה, כך שמן הרגע בו לחצנו על כפתור ביצוע העסקה, ניתן לקבל כמעט באופן מיידי לחלוטין אישור על ביצועה. מסחר במט"ח מאפשר גם לעשות שימוש בהוראות לקיחת רווח וזאת שוב בזכות מחזורי המסחר האדירים, רמת הזמינות הגבוהה של המוכרים והקונים והאופן המיידי בו מתבצעות עסקאות. מאפיין נוסף של מסר במטח מזוהה עם עסקאות ממונפות ביחס של אחד למאה ואף יותר מכך.
המשמעות של עסקאות אלו באה לידי ביטוי בכך שרם הקרן שלנו, כלומר תיק ההשקעות, היא בשווי של עשרת אלפים דולרים, ניתן לבצע את העסקה בהיקף של מיליון דולר, כלומר בהיקף של פי מאה מהסכום הכולל של הקרן שלנו. אולם ביצוע של עסקאות ביחס מינוף גבוה איננו מומלץ שכן במקרה כזה הסיכויים שלנו להפסיד סכומים נכבדים עולים בצורה משמעותית עקב כל שינוי קטן, אשר יכול גם להביא למחיקה מוחלטת של הקרן.