בעסקים רבים יש צורך במחשבה על מצבי קיצון שיכולים לערער את היציבות של כל תאגיד. מחשבות אלו הן חיוניות. חשיבה על אפשרויות שונות לתרחישים נדרשת תמיד. היא מובילה לקביעת כללים שונים במצבים שונים ולנקיטת דרכי פעולה שונות על מנת להבטיח יציבות של העסק, או של משק הבית במצבים קיצוניים. לתהליך הזה קוראים ניהול סיכונים. ניהול סיכונים פיננסיים 'מתחייבים מעצם העובדה שכספים, שערי חליפין של מטבעות, שערי ריבית ועוד הם נזילים ותלויים הרבה פעמים בסערות כלכליות שונות. חברה או תאגיד שרוצים לשרוד בתקופות קשות ובעת משברים כלכליים, צריכה תוכנית של ניהול סיכונים פיננסיים. היא צריכה שיהיה לה עורף כלכלי איתן למצבי משבר שונים.

 

משברים בכלכלה

 

משברים בכלכלה יכולים להיגרם מסיבות שונות. יש משברים שנובעים משינוי במגמת הצריכה של אנשים. יש משברים בתחום החקלאות שנובעים מבצורות, ומשינויי מזג אוויר. יש משברים שנוצרים כתוצאה  מההתקדמות הגדולה של עולם המחשבים והטלפונים הסלולאריים. מכשיר טלפון שהיה להיט הופך למיושן במהירות רבה. חברות ותאגידים שלא מתכוננים מספיק למצבים אלו, ולא מכינות תכנית של ניהול סיכונים מסתכנות בערעור מצבן , אם לא למעלה מזה. יש מומחים רבים שעוסקים בניהול סיכונים. תאגידים שונים מקבלים ייעוץ חיצוני קבוע ממומחים בעלי שם אלו. המומחים יעבדו מול סמנכלי הכספים והמנכלים שבתאגידים השונים. יתוו תכנית ניהול סיכונים פיננסיים, ובמקרה הצורך אף יפקחו עליה.

 

סיכונים פיננסיים

 

מנהל של סיכונים פיננסיים בתאגיד. יכול להבטיח את החברה מפני עליות דרמטיות במחירי ריביות, מפני עליה בשערי האינפלציה,עליות במחירי חומרי הגלם,ירידה בשערי מטבע החוץ ועוד. בנקים הם דוגמא בולטת לחברות פיננסיות אשר מחויבות לעבוד על פי כללי ברזל שמונעים מהם לקיחת סיכונים מיותרים. היות ובנקים הם החמצן הכלכלי של עסקים רבים, והתמוטטתן עלולה למוטט עסקים רבים ואף מדינות. עיקרי הבטוחות שהבנקים צריכים לקחת הם: הון עצמי גדול,פיקוח על הפעילות שלהן כולל בקורת פנים, וכן, פעילות עסקית שמורידה את הסכנה להיחשפות לעסקאות מפקפקות. ניהול סיכונים במוסדות פיננסיים אלו ימנעו משברים גדולים דוגמת המשבר של הבנקים בארצות הברית, שאישרו עסקאות בלי פיקוח מתאים ובתנאים אשראי מסוכנים.