שוק ההשקעות בישראל כמו בכל העולם, פעיל ומשגשג. אנשים שברשותם הון והם רוצים להשקיע אותו בשכל ובחוכמה על מנת להניב תשואה הולמת, יפתחו חשבון בנק וייפו את כוחו של מנהל ההשקעות שלהם לטפל בחשבון. לרוב מדובר גם בבית השקעות שאת כל ניהול השקעות אפשר להעביר דרכו דרך יועץ קבוע שיטפל בבעל ההון.

 

מהו תפקידו של יועץ השקעות ושל בית השקעות?

ניהול תיק השקעות יכול לכלול בתוכו ניירות ערך, מטבע זר, אחזקות של אגרות חוב ואת התיק יכול לנהל המשקיע לעצמו אבל טוב יעשה עם ייתן למנהל תיקים בבית השקעות, לעשות את זה עבורו.

תפקיד מנהל התיק הוא לנתח את הצרכים של הלקוח תוך לקיחה בחשבון של סך כל הנכסים שלו כמו נדלן, חסכונות פנסיונים, ביטוחי מנהלים ועוד וכך לבחור את טווח ההשקעה שרצויה לו ואת האופי שלה, בהתאם למידת הסיכון. מנהל השקעות המטפל בתיק נפגש עם הלקוח הוא יציג בפירוט את הסיכונים וגם את התשובות מתיקים שונים של נכסים פיננסיים אלה ואחרים.

 

מהם מסלולי ההשקעה?

קיים מגוון עצום של מסלולים וצריך לבחור כל מיני מסלולים רק לקחת בחשבון את הסיכון שהמשקיע מוכן לקחת כשהוא יודע שהוא חושף את כספו לאפשרות קיימת של הפסד.  יש תיקי השקעות שהמשקיע מסכן 100% מהכספים שלו במניות ולא בכדי חשוב לא לשים את כל הביצים בסל אחד. יועץ השקעות נבון לא ייעץ לשים את כל הנכסים והכספים, רק במניות או במסלול פיננסי השקעתי אחד. רוב היועצים ייצרו תמהיל נבון של כמה אפיקי השקעה ולא יסכנו את כספו של בעל התיק.

 

מה יש לבדוק כשמחפשים יועץ השקעות?

מוניטין ויציבות. חשוב למצוא בית השקעות ותיק, יציב, בעל ניסיון רב שנים.

שקיפות – לדעת כל הזמן מה קורה עם הכסף שלך ואיך הוא מנוצל. לדעת שתוכל בכל רגע לבקש את דו"ח מצב הכספים שלך ולקבל אותו מבלי להיתקל בסחבת ובגמגומים מחשידים.

נזילות: לדעת מהי מידת הנזילות של הכספים המופקדים ואיך והאם אפשר לממש אותם בכל רגע שתרצה

בדיקת דמי הניהול. חשיבות יכולת המשא והמתן מול בית ההשקעות על דמי הניהול, שזה כמובן נקבע לפי גודל התיק של הלקוח.

 

מי הם המומלצים?

חשוב לקרוא עיתונות כלכלית, לחפש באינטרנט וכמובן לקבל המלצות מחברים. אחד מבתי ההשקעות המוצלחים והטובים הוא פיטנגו בית השקעות שהוא מעין בוטיק של בית השקעות והחל את פעילותו ב 1994. לקוחותיו רבים ואמינותו גבוהה.