הגעתם לגיל:

הגיע הגיל, התחתנתם, או סתם אתם מרגישים שהגיע הזמן לקנות בית, שיהיה שלכם ובשביל הילדים החמודים העתידים לבוא. נפלא. אם אינכם בעלי ממון רב באופן מופלג או מיוחד ומנים על אנשי העם הפשוטים, בטח אין בכיסכם דיה בכדי לרכוש בית או נכס בסכום אחד בפעם אחת, וכמו רבים וטובים תאלצו לקחת משכנתא

 

מה זה משכנתא?:

משכנתא ניתנת על ידי הבנקים השונים באגפים המתמחים לכך או שישנם בנקים מיוחדים למשכנתאות. הפרוצדורה היא כזו שהבנק מלווה לאזרח את מלוא סכום הכסף הדרוש לו לרכישת בית או נכס ואז האזרח הלווה מחזיר את ההלוואה בחלקים שכמובן נקבעו מראש ועם ריבית הצמודה לפרמטרים שונים, בעוד הנכס עצמו נשאר רשום על שם הבנק והוא בעצם של הבנק עד תום התשלום שיכול לקחת עד שלושים שנה.

 

מסלולי משכנתא:

משכנתא היא למעשה שם כללי למספר סוגי הלוואות הניתנים למטרה זו ובאופן הזה, שהרכוש משועבד לבנק והם נקראים מסלולים. ישנם שישה סוגי מסלולים עיקריים להלוואות מעין אלה והם: משכנתא בריבית קבועה – צמודה למדד, משכנתא בריבית משתנה – צמודה למדד, משכנתא בריבית קבועה לא צמודה, משכנתא בריבית הפריים – משכנתא שקלית לא צמודה למדד, משכנתא צמודה למטבע חוץ – דולרית או צמודה למטבע חוץ אחר, משכנתא מדורגת – בה ניתן להתחיל עם תשלום בסכום קטן יחסית ואז להגדילו.

 

לכל החיים:

ההתחייבות ארוכת הטווח להלוואה זו הנקראת משכנתא הופכת להיות ממש חלק מהחיים ובישראל היא ממש צורך קיומי. את המשכנתא משלמים בדרך כלל באופן חודשי על פי התשלום שנקבע מראש. אם רוצים לפרוע במועד מסוים יותר מהחלק שהוגדר כתשלום החודשי, משתמשים ב"נקודות יציאה" הם מועדים שנקבעו מראש לפירעון.

 

אי ודאות:

משכנתא הינה התחייבות רצינית וארוכת טווח הטומנת בחובה חוסר ודאות שכן ההתחייבות פרושה על פני שלושים שנה ואף יותר ואין לדעת מה יקרה בזמן הזה. התחייבות למשכנתא מציבה אותנו כמוכרחים לעבוד באופן מתמיד, להיות בטוחים שאנו לא מאבדים את מקום העבודה שלנו למען ביתינו יוותר אצלנו ולמען ביטחוננו הכלכלי.