מהי תמ"א 38

תמ"א 38 היא תכנית שמטרתה חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה לטובת הדיירים שחיים במבנים שאינם מחוזקים ועמידים דיים. התמורה לקבלן המבצע את החיזוקים היא אפשרות לבניית דירות נוספות על הגג או בקומת הקרקע שיהיו בבעלותו ושיוכל למכרן. בנוסף לכך מבוצעות הטבות נוספות לדיירים כמו בניית ממ"ד, מרפסת או בניית מעלית.

 

מדוע הפרוייקט כטוב לקבלן?

הפרוייקט טוב לקבלן משום שיש בו סיכון נמוך יחסית. הוא מקבל קרקע מבלי לשלם עליה כסף. הוא יודע מהו הרווח הצפוי כתוצאה מבניית הדירות החדשות. כל שבעצם עליו להשקיע הוא את העבודה עצמה ולא סכום כסף נוסף. עבור הקבלן מדובר על פרוייקט רווחי שהוא יודע מה יהיו תוצאותיו ומהי ההשקעה הנדרשת עבורו. על מנת לעודד את התהליך וכדי להמנע מתרחישים הצפויים עקב רעידות אדמה, הזכויות עבור הדירות הנוספות יתנו תוך מתן הטבות מהמדינה כמו פטור מהיטל השבחה, אגרות בנייה ועוד.

 

מה מעכב או מונע את הפרוייקט

על מנת שהפרויקט יבוצע כמו שצריך, צריכה קודם כל להיות הסכמה בין דיירי הבניין על ביצועו. אמנם, בניגוד לפרוייקט פינוי בינוי למשל, לא מדובר על הרס טוטאלי של בניין המגורים והדיירים לא יצטרכו לבצע פינוי דירה עקב כך, אך עדיין מדובר על מגורים באתר בניה למשך תקופה לא מבוטלת, מה שיכול להוריד מאיכות החיים לאותה תקופה. לא כל הדיירים מעוניינים בכך. לא כל הדיירים חושבים בצורה ריאלית על הסיכונים הטמונים ברעידת אדמה ומעדיפים לנקוט בגישת ה"יהיה בסדר" המוכרת בארצנו.

 

מה אפשר לעשות?

אם חלק ניכר מדיירי הבניין מעוניינים בפרוייקט, כדאי לבחור כמה דיירים שיהיו מובילי הפרוייקט ואחראים בכל הקשור לתקשורת עם הקבלן המבצע. בחירת הקבלן צריכה להסתמך על בדיקה קפדנית ולקחת רק קבלן שיש בידיו את האישורים והניסיון לבצע את הפרוייקט. אותם דיירים צריכים לשכנע גם דיירים שקולם הוא זה שקובע האם הפרוייקט יכול לצאת לדרך או לא. יש להרגיע אותם שמדובר על פרוייקט חיובי שדואג לעתידם ושאמנם התקופה הקרובה לא תהיה נוחה אך לא יהיה צורך לעשות פינוי דירה ובסך הכל מאוחר יותר הם יהנו מן התוצאות.