לכולנו יש תחושה כי מחירי הדירות בארץ הם גבוהים בצורה יוצאת דופן לעומת גובה ההכנסה הממוצעת במשק הישראלי. הפער הזה הוא אחת הבעיות של שוק הנדל"ן בישראל בעיות שהממשלה תצטרך להתמודד איתן תוך מתן מענה הולם לכול הזוגות הצעירים הרבים שדרשו בעת המחאה החברתית וגם אחריה דיור בר השגה, והיצעי בניה רבים יותר שניתן לרכוש אותם בתנאים סבירים. שוק הנדל"ן בארץ קשור למגוון תחומי עיסוק ותחומי מסחר אחרים כמו תיווך, משפטים, פינוי דירה, שיפוצים ועוד וכול התחומים האלה מושפעים ישירות ממצב  שוק הנדל"ן כאשר הנדל"ן בסטגנציה גם התחום של פינוי דירה נפגע וגם עורכי הדין מרוויחים פחות וכן הלאה חשוב לאושש את תחום הנדל"ן גם למען התחומים הנלווים לו כמו פינוי דירה או תיווך.

עלית מחיר הדיור לאורך השנים

היחס בין הנתון של מחיר דירה ממוצעת במשק בזמן נתון כמו שנה מסוימת לבין משכורת ממוצעת במשק בתחום תקופה נותנת מדד מיצג לגבי גובה מחיר הדיור בתקופה הנתונה. מיותר לציין כי גובה מחיר הדיור מטפס ועולה משנה לשנה אם בשנת 1961 נדרשו 3 וחצי שנות עבודה בכדי לרכוש דירה הרי שבשנת 1971 נדרשו 4.5 בערך שנות עבודה בכדי לרכוש דירה. בשנת 2008 נדרשו 100 משכורות כדי לרכוש דירה ובשנת 2011 נדרשו 134 משכורות כדי לרכוש דירה כלומר שנדרשות כ 12 שנה היום לפחות כדי לרכוש דירה, זה אחד מהמדדים הגבוהים בעולם לגבי יוקר הדיור יצוין כי בשנת 2012 י ירידה קלה ובשנת 2012 ירד היחס ל 127 משכורות לא ברור אם מדובר בשינוי מגמה או בירידה זמנית של מדד הדיור

שיקולים נוספים

כדאי לעומת זאת אף לזכור כי הדירות שנבנות היום הן באיכות וברמה אחרת ממה שנבנה בשנות ה 60 או בשנת ה70 ובעלות הגבוהה יותר מגולמת איכות ורמה גבוהה יותר של בניה ושל יוקרה. חשוב גם לציין כי המדד מתייחס אל משכורת אחת בעוד שברוב משקי הבית הפרנסה מגיעה משתי משכורות של שני בני הזוג. מדד היחס בין ערך דירה לגובה המשכורת הממוצעת מראה בצורה בהירה כמה עלו ערכי הדירות בצורה חדה ב 30 או 40 השנה האחרונות.