הנושא של אשראי לקבלנים הוא חשוב מאוד היום על רקע השאיפה הכלכלית חברתית לאפשר לזוגות צעירים בארץ להגיע לרכישת דירה מבלי שמשימה זאת תהיה בלתי אפשרית וקשה מנשוא. במסגרת יצירת היצע נרחב של דירות חשוב לאפשר לקבלנים קבלת אשראי שיקל עליהם לבצע ולקדם פרויקטים של בניה. המצב החוקי היום קובע שעל הקבלן להראות מכירה של שליש עד חצי מהדירות הנבנות, זאת הגבלה בעיתית ודרקונית שלא מאפשרת לקבלנים רבים לקבל אשראי ולהגיע למצב כלכלי שמאפשר להם ליזום ולממש פרויקטים. ההגבלה על האשראי הבנקאי גורם לקבלנים לפנות אל אשראי חוץ בנקאי שהריבית עליו גבוהה יותר ותנאיו קשוחים ובעייתיים יותר. במציאות בה אין מספיק דירות יד שניה לזוגות צעירים והיצע הדירות מוגבל אין פלא כי יש עלית מחירים תמידית  במחירי הדירות, החשש לתת אשראי מחד לקבלנים והגזירות על המשכנתאות גם יוצרות קשיים ברכישת דירות חדשות ומעכבות את התפתחות ההצעים בשוק הנדל"ן.

ענפים נוספים כמו פינוי דירה

יש לזכור כי הרבה ענפים נוספים בשוק נגזרים משוק הנדל"ן כגון חברות פינוי דירה, חברות פינוי דירה עובדות רבות לשם פינוי דירות שנמכרות לדיירים חדשים כך שחברות פינוי דירה קשורות בקשר ישיר עם מצב הנדל"ן בארץ. יש דרכים לרענן ולאושש את מצב הנדל"ן. יש לאפשר לשוק להציע היצעים רחבים יותר של פרויקטים של בניה ברחבי הארץ, להקל על האשראי הבנקאי לקבלנים, להקל על קבלת משכנתאות בתנאים טובים או לפחות לשפר את תנאי האשראי החוץ בנקאי לקבלנים מה שיאפשר להם ליזום ולפתח פרויקטים ביתר קלות.

חשש ממשבר אשראי ומחירו

יש כמובן יד מכוונת מאחורי מצב הנדל"ן העכשווי. החשש של קברניטי האוצר ממשבר אשראי הוא מובן אך כדאי לבדוק שחשש זה לא יוביל לסטגנציה בשוק הנדל"ן, לעליות מחירים ולחוסר יכולת מתגבר של זוגות צעירים לרכוש לעצמם דירה בישראל. לכן חשוב כול כך לשקול שוב את מתן אשראי זול יותר ובתנאים נוחים וטובים יותר לקבלנים הן באשראי בנקאי והן באשראי חוץ בנקאי.