בנק ישראל הטיל גזירות שונות על לוקחי המשכנתאות וזוגות רבים מתקשים לקחת משכנתא היום או לשלם את המשכנתא בצורה נוחה שלא פוגעת בתפקוד הכלכלי התקין במשק הבית שלהם. הקשיים שהוטלו על לקיחת משכנתאות הם אינם מקריים. החשיבה מאחורי הטלת קשיים על לוקחי משכנתאות היא לצמצם את הביקושים לדירות כדי להוריד את מחירי הנדל"ן בארץ, אך לא ניתן לצמצם ביקושים על ידי הטלת קשיים על תהליכי לקיחת משכנתאות כי הצורך של זוגות בבית לא ישתנה גם לאור קשיים שמערימים על לקיחת משכנתאות.

תחומים קרובים לתחום הנדל"ן כמו פינוי דירה

שוק הנדל"ן תומך במגוון תעשיות ותחומי עיסוק נוספים כמו שיפוצים, תיווך, פינוי דירה. חשוב לשמור על שוק הנדל"ן ער ופעיל כדי לשמור גם על תחומי עיסוק אלה כמו שיפוצים או פינוי דירה. תחום פינוי דירה נוגע בעיקר לפינוי דירות יד שנייה והכנתן לאכלוס. בהתאחדות בוני הארץ והקבלנים מסבירים כי הדרך לגרום לשוק הנדל"ן בארץ להתאזן היא לא להגביל את לוקחי המשכנתאות כפי שמנסה בנק ישראל לעשות היום אלא דווקא להגדיל את עתודות הבנייה בנדל"ן, יש לדאוג לבצע ולאפשר יותר התחלות בנייה ולאפשר לפרויקטים רבים יותר של בניה לצאת לדרך. גם המחאה החברתית דרשה דירות במחירים סבירים עבור זוגות צעירים, והמגמה היום צריכה ללכת בכיוון זה וליצור היצעים גדולים של דירות בשוק.

מה עוצר את היצע הדירות

 חשוב לבדוק מה עוצר את הגדלת ההיצע של דירות במשק, כמו מחסור בידיים עובדות או מחסור באישורים ולאפשר בצורה זהירה להגדיל היצעים של דירות בשוק. כעת המצב במחירים של שוק הדירות הוא עליה מתונה במחירים אך לא עליה פרועה. לו היו יוצרים היצע רחב יותר בשוק הנדל"ן יותר זוגות היו יכולות להרשות לעצמם לרכוש דירה ולו היו מקלים בדרישות לקיחת משכנתא יותר זוגות היו יכולים לקחת משכנתא ולאפשר לעצמם לרכוש דירות. מצב כזה היה גם יוצר פריחה בתחומים נלווים לנדל"ן כמו פינוי דירה, כמו תיווך, כמו שיפוצים, כמו תחום העיצוב ועוד בתחומים רבים אשר נובעים וקשורים לתחום של נדל"ן בארץ.