מחבר:

 

בית השקעות, כעסק שמטרתו להשקיע את כספי הלקוחות שלו מתמחה באפיקי ההשקעה השונים במשק. בתי השקעות מחזיקים מומחים בתחומים כספיים שהשירות שהם נותנים ללקוחות שלהם הוא הידע והניסיון שלהם בהשקעות כספים. לאנשים רבים יש כסף נזיל או חסכונות ממקורות שונים שרוצים למקסם את התשואה מכספים אלה. בית השקעות יציב ואמין מושך אליו לקוחות רבים שחשים כי הכסף שלהם נמצא בידיים טובות. יחד עם זאת בית ההשקעות מציב גבול תחתון עבור סכומי הכסף שהוא מטפל בהם. גם המשקיע הסולידי יעדיף להשקיע את כספו בנדל"ן כמו משרדים להשכרה ברמת גן או תל אביב ולא בבית השקעות.

 

התמחות בית ההשקעות

 

באופן כללי ניתן לומר כי בתי ההשקעות מתמחים בכל סוגי ההשקעות אך לכל בית השקעות תחום התמחות כמו אג"ח, קרנות נאמנות, טכנולוגיה, תעודות סל, קרנות גידור ועוד. ברור שלא כל השקעה מניבה רווח אך לקוח שעובד עם בית השקעות מתיחס להשקעות שלו לאורך זמן, כשהראייה היא לרווחים בטווח הארוך. מסיבה זו מי שיש בידו סכום כסף פנוי ואשר אינו מרוצה מתנאי הבנק יכול לפנות לבית השקעות. זה יכול להיות כסף שהתקבל בירושה, קופות גמל שהשתחררו בזמן פנסיה כשהעמית רוצה להגדיל את ההכנסות הצפויות לו, ירושה, מכירת נכס וכדומה. בית השקעות מתאים גם לאנשים שהולכים לבית אבות ורוצים ליהנות מהכסף שלהם בצורה הטובה ביותר למשך כל חייהם. לצדם יש משקיעים רבים החוששים מהשקעות כאלה ויעדיפו השקעות סולידיות  כמו משרדים להשכרה.

 

המחויבות של בית ההשקעות כלפי הלקוח

 

יועצי ההשקעות יהיו בעלי ידע פיננסי נרחב והכרות עם שוק ההון והמסחר בבורסה. מומחי בית השקעות יתמחו גם בהשקעות בטכנולוגיה חדשה, חברות הי טק, אנרגיה ירוקה ותחומים חדשים בשוק ההון שאינם מוכרים למשקיע הפשוט. היועץ ינתח מגמות שוק על פי דוחות אנליסטים, ידע לאתר נתיבים בעלי אפשרות צמיחה וישקיע בהם את כספו של העמית על פי הגדרות ההשקעה של כל לקוח. האנליסט בונה תחזיות שוק ושינויים צפויים כדי להבטיח בחירה באפיקי השקעה מתאימים.

 

סכומי הכסף יושקעו בקרנות הון סיכון, נדלן ואפיקים סולידים בתמהיל שייקבע בין הלקוח לבין בית ההשקעות כשהם מגדירים גם גבולות של הפסדים שהלקוח מוכן לספוג. בית ההשקעות יפיק ללקוחות שלו דוחות תקופתיים על השקעותיו, רווחיו והפסדיו, כשההנחה של הלקוח היא שבית ההשקעות יעשה את המטב כדי למקסם את רווחיו.