בית השקעות כשמו כן הוא- גוף פיננסי גדול אשר תפקיד לנהל השקעות ולתווך בין משקיעים (בעלי הון ולעיתים אנו, הציבור הרחב, באמצעות כספים הצבורים מעבודתנו) ובין שוק ההון. זאת הוא עושה באמצעות מכשירים פיננסיים רבים ושונים, דוגמת: אופציות כיסוי, ניהול תעודות סל, קרנות פנסיה, קרנות נאמנות, קופות גמל ועוד. במקביל למכשירים הללו בית השקעות מעניק שירותי ניהול, שירותי מסחר, שירותי ייעוץ, שירותי מחקר ואנליזה, שירותי מסחר במטבע חוץ (מט"ח), שירותי חברי בורסה (ברוקרים, כלומר חברות המבצעות מסחר בורסאי ואינן בנקים) שירותי חיתום, שירותי גיוס הון ועוד.

בית השקעות- למי מומלץ?

השקעה באמצעת בית השקעות מומלצת במיוחד עבור אנשים שאין להם ידע מספק על מנת לבצע השקעות עצמאיות בשוק ההון. בית ההשקעות יספק את הניסיון והידע הניתנים על ידי הצוות המקצועי. צוות זה מורכב מחוקרים פיננסיים, כלכלנים ואנשי שוק ההון, אנליסטים ועוד. מנהל תיקי ההשקעות הינו האדם אשר יחליט היכן הכסף יושקע (מניות או אגרות חוב למשל), מתי לקנות, מתי למכור ובאלו סכומים לעשות זאת, בהתאם למדיניות שנקבעה על ידי הלקוח (המכונה עמית) יחד עם יועץ ההשקעות. יועץ ההשקעות יהיה המתווך בין בית ההשקעות ללקוח וייעץ ללקוח לפי יכולתי האישית, הצרכים וההעדפות שלו בנוגע להשקעות בשוק ההון, תוך הסברים על משך ההשקעה, מידת הסיכון וכיו"ב. האנליסטים עוקבים אחר ההתפתחויות בשוק ההון ובונים תחזיות לשינויים כלכליים, זאת על מנת להמליץ ולעזור בבחירת נתיבי ההשקעה. לכן כיום ניתן לראות מבוגרים רבים אשר עוברים אל בית דיור מוגן ופונים אל בית השקעות אשר בו יוכלו להשקיע את הכסף אותו חסכו במשך כל ימי חייהם בצורה הרבה יותר טובה והרבה יותר נכונה.

מה חשוב לבדוק בבית השקעות?

בין אם אתה עומד בפני בחירת בית השקעות לצורך הקמת קרן פנסיה, למשל, או בין אם אתה לקוח של בית השקעות המעוניין לבצע בדק בית ולברר האם הוא מקבל תמורה מלאה לכספו, חשוב שתדע על מספר פרמטרים חשובים לבחינה האם בית ההשקעות הוא הטוב ביותר עבורכם. מעבר לגובה העמלה או דמי הניהול שלוקח בית ההשקעות בתמורה לניהול ההשקעות שלכם, חשוב לבדוק את נסיונו בפועל של מנהל תיק ההשקעות וכן לבחון את התשואות אליהם הגיע בית ההשקעות בתקופה האחרונה (יש לבחון זאת לאורך תקופה ארוכה יחסית).