מהו בית השקעות?

בית השקעות הוא חברה פרטית אשר מנהלת את כספי ההשקעה של לקוחותיה במטרה ליצור מהם תשואה גבוהה עד כמה שאפשר. בדומה לניהול תיק השקעות בבנק, גם כאן הלקוח מפקיד את כספיו ומשקיע אותם בדרכים שונות. השקעה בבית השקעות דומה לקנייה של קרן נאמנות. גם בקרן נאמנות ללקוח אין למעשה שליטה על מה שיעשה בדיוק בכספיו. קרן נאמנות מציינת באופן כללי מהם אפיקי ההשקעה בהם היא משקיעה, איך היא מחלקת את ההשקעה, לדוגמה, איזה אחוזים מושקעים במניות, איזה במט"ח או איזה חלק מושקע באגרות חוב. גם בתי השקעות נבדלים זה מזה באפיקי ההשקעה הדומיננטים בהם. יש בתי השקעות המשקיעים בנדל"ן, יש כאלה המשקיעים במניות מתחום הטכנולוגיה ועוד. הלקוח בוחר את בית ההשקעות גם על פי אפיק ההשקעה

 

מה מרויח בית השקעות

בית השקעות, כמו בנק, מרויח את כספו מדמי ניהול התיק שהוא גובה מן הלקוחות. תשואה גבוהה שתהיה להשקעה היא פטנט להרוויח יותר מדמי הניהול כי מדובר באחוזים הנגזרים מן התשואה. עדיין, דמי הניהול שגובה בית השקעות הם נמוכים יותר משל בנק. אם עד לא מזמן רק מתי מעט השקיעו בבית השקעות, לאחר הפרדת בתי ההשקעות מן הבנקים יותר ויותר אנשים עוברים לנהל תיק השקעות בבתי השקעות במקום בבנק.

 

מי מרכיב את בית ההשקעות

הדומיננטים ביותר בבית השקעות הם מנהלי תיקי לקוחות אשר מקבלים כסף מן הלקוחות ומחליטים איפה להפקיד אותו, מה לעשות איתו- באיזה אפיק השקעה להשקיע, מתי לקנות או למכור. זאת לאחר שדיברו עם הלקוח כמובן והבינו ממנו במה הוא מעוניין- האם הוא מעוניין בלקיחת סיכונים ואם כן עד כמה. הבנת רצון הלקוח היא מהותית ביותר בתחום זה. בנוסף ישנם אנליסטים אשר מנתחים את מגמות השוק ומנסים על ידי המתרחש בעולם, גם בחברות שונות וגם מאירועים המתרחשים באפן כללי, לנבא מה עומד להתרחש בשוק ומהם הצעדים בהם כדאי לנקוט. יש להם כל מיני פטנטים לחיזוי עליות או ירידות של מניות מסויימות ובדיקת הכדאיות להשקעה באפיק השקעה כלשהו.