בכל מוסף כלכלי, בכל מהדורת חדשות אתם שומעים שוב ושוב בית השקעות זה אמר כך ומנגד בית השקעות אחר ממליץ להשקיע דווקא ב-X. אבל כמה מכם באמת מבינים לעומק את המשמעות של בית השקעות? מה עושים בבתי השקעות? מי עובד שם? מה הם עושים עם הכסף שלכם ואיך תוכנית איסטרטגית יכולה להיקשר לבית השקעעות? על כל השאלות האלה ננסה לענות במאמר הנוכחי.

 

בית השקעות – מה בדיוק קורה שם?

בית השקעות זה גוף פיננסי בבעלות פרטית ולא ציבורית, שעוסק בהשקעות של כספים עבור לקוחותיו במטרה למקסם את התשואות, הרווחים על נכסים פיננסיים אלה. כדי לסבר את האוזן קחו לדוגמה מחלקת יועצי ההשקעות בסניף הבנק שלכם, עכשיו תגדילו את מספר היועצים משמעותית ואתם מתחילים להבין מה קורה בבית השקעות מצוי. בבית השקעות מועסקים בעיקר יועצי השקעות מורשים שיכולים לקחת את כספי החסכונות של ציבור לקוחותיהם ולהשקיע אותם באפיקים פיננסיים שונים: מניות, ניירות ערך, אגרות חוב, מטבע חוץ ועוד. המטרה היא כמובן להרוויח ככל האפשר. מטבע הדברים היכן שיש סיכוי לרווח יפה יש גם סיכון להפסד גדול. הלקוחות המשקיעים בבתי השקעות צריכים לדעת מה הסיכונים אליהם הם נחשפי םכתוצאה מהשקעת הכספים. לכן, השקעה כספית בבית השקעות לא מתאימה לכל אחד ובדרך כלל פונה יותר ללקוחות אמידים שיש להם מספיק כסף כדי להשקיע ולקחת את הסיכון. מי שיש לו כרגע מעט חסכונות כי הוא בתהליך חיפוש דירה, מומלץ שלא ייכנס להרפתקה כזו וישים את הכסף בפקדון בבנק.

 

למה לשים לב בהחלטה האם להשקיע בבית השקעות?

  1. שיש לכם כסף עודף, שהפסד שלו לא יגרום לכם פשיטת רגל, אובדן בית וכדומה. (גם ארגונים גדולים וגם קטנים כמו קייטרינג לאירועים)
  2. שיש לכם זמן ואורך רוח. כדי שהשקעה בבית השקעות תהיה ממש רווחית זה לפעמים עניין של לעבור כמה גלים של הפסדים ולחכות עד לגל הרווחי. סבלנות, זה יכול לקחת שנים.
  3. תדאגו תקבל תוכנית איסטרטגית של בית ההשקעות לפני ההשקעה. במה הם משקיעים? מה מדיניות ההשקעה שלהם? מה אחוז הסיכון? אילו השקעות מתאימות לכם בהתאם למדד שנאת הסיכון האישי שלכם? יש כזה דבר ותדאגו לענות על השאלון.