במאמר זה תלמד כיצד יש לאתר בתי השקעות מוצלחים. בתי השקעות אלה יציעו לך מסלול בטוח עבור הכסף שלך או מסלול המבוסס על מניות. המסלול השני מצריך הבנה בשוק המניות ויכולת זיהוי מוקדם של עליה או ירידה שלהן.

אל תסתפק בבית ההשקעות אליו הועברו כספי החסכון שלך

בעקבות ועדה שיזם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעת שכיהן כשר האוצר בממשלת שרון הראשונה, הזכורה לנו בתור "ועדת בכר", הוחלט להעביר את כספי החסכון שההורים והסבים חסכו לצאצאיהם מקרנות הבנקים לבתי השקעות עליהן החליטה הועדה מבעוד מועד. אף אחד מאיתנו – הציבור לא באמת יודע מדוע בתי השקעות אלה נבחרו, ולכן יש לערוך בדיקה זו בעצמכם. בדקו את התשואות שהכסף שלכם עשה עבורכם, והשוו זאת בקרנות אחרות הקיימות בשוק. במידה ומצאתם את הקרן שלכם כלא אמינה ולא רווחית, ביכולתכם להחזיר את הכסף למסלול בנקאי סולידי או להעביר אותו לבתי השקעות רווחיים ומוצלחים יותר.

מומלץ להשתמש בכסף הנמצא בבתי ההשקעות רק עבור מוצרים שידוע לכם כי לשם כך הוא נחסך

במידה ומדובר בכספי חיסכון מההורים – נהוג להשתמש בהם ללימודים גבוהים, תשלום על חתונה, לרבות רכישת שמלת כלה, וביצוע תשלומים התחלתיים עבור הלוואת משכנתא לקניית דירה. לא מומלץ להשתמש בכספים אלה לשם מותרות כמו בילוי במסעדות או נסיעות לחו"ל, על מנת שהכסף יישאר זמין למוצרים היקרים והמכריעים.

נהל את כספך נכון, ובחר במסלולים המתאימים לך

במידה ואינך עוסק בכספים או בכלכלה בחיי היום יום, מומלץ להשאיר את הכסף במסלולים סולידיים, או לתת לכלכלני בית ההשקעות לנהל עבורך את הכספים במסגרת מסלולים מנייתיים. במידה ואתה עוסק בכלכלה באופן מקצועי, ובעל ידע במניות, מומלץ כי במקביל להשקעתך במניות תתייעץ גם עם הקולגות שלך המועסקים בבית ההשקעות בו נמצא הכסף שלך. אנשים אלה צברו ניסיון כלשהו בזמן ששהית בלימודים, ובתחומים רבים – חיי המעשה הם שמשקפים את המציאות, ולא הידע התיאורטי שהצטבר בכתה.
במידה ואתה שומע את שמה של חברת ההשקעות בה נמצא הכסף שלך באמצעי התקשורת פעמים רבות, וצופה בנציגיה מנסים להרגיע את הציבור – העבר משם את כספך
פעמים רבות נאמר כי אם יש ספק – אין ספק, ועצם הצורך של נציגי בית השקעות לכנס מסיבת עיתונאים מעיד על הלחץ הכלכלי בו החברה נתונה. אינך צריך להישאר במיטה בעודה היא חולה, ולכן מוטב כי תעביר את הכסף שלך לבית השקעות יציב יותר, שגם חברייך מרוצים מתפקודו.

גם כאשר המצב יציב, אל תסתפק בפחות מן המקסימום

תמיד ישנם בתי השקעות רווחיים יותר, ובעלי כוח אדם מוצלח יותר. במידה וכספך מנוהל בבית השקעות, מומלץ לבצע מחקר אינטרנטי לעתים תכופות, ולהעביר את כספך לבית השקעות רווחי יותר במיגדה ונמצא כזה. אל תהסס לבצע מספר רב של העברות כאלה, במיוחד בימים טרופים אלה בהם השוק נתון בחוסר יציבות.