מהי תכנית תמ"א 38 ?

 

בעשורים הראשונים של קום המדינה ניבנו בניינים רבים במהירות ובצורה סטנדרטית, על מנת למלאות צורך של קליטת אוכלוסייה רבה שהגיעה לארץ במסגרת של העליות הגדולות של היהודים מאזורים רבים של העולם. הבניינים ניבנו על פי סטנדרטי בניה ישנים. לכן רבים מהם לא מסוגלים היום לעמוד בפני רעידות אדמה. החשש הוא שהם יקרסו וייצרו נזקים אדירים בו זמנית. לכן, הגתה המדינה תכנית שנקראת תמ"א 38. התכנית נועדה לחיזוק בתים ישנים על ידי דייריהם. כל זאת מבלי שיצטרכו לשלם על החיזוק. המדינה נותנת שווי כסף בדמות תוספות אחוזי בנייה. קבלנים שנשכרים לבנות את הבניינים מקבלים אחוזי בנייה במקום תשלום כספי. הם בונים דירות נוספות בבניין , מוכרים אותם, וזהו למעשה הרווח שלהם בפרויקט.

 

איך מתארגנים לפרויקט ?

 

בניין שדייריו מעוניינים לגשת לפרויקט תמ"א 38. צריכים להיערך לכך. הם צריכים לשכור שירותים של עורך דין תמא 38. עורך דין כזה מכיר את הנהלים בכל הפרויקט. הוא יכול לייעץ ולהנחות את הדיירים. לאחר מכן צריך לחפש קבלן לטובת הפרויקט. צריך לעשות עימו משא ומתן. במסגרת המשא ומתן אפשר לקבל הרבה הטבות מהקבלן המבצע. אפשר לקבל שיפוץ הדירה, תוספת של שטח לדירה. לעיתים אפשר לקבל חניות, מחסנים ועוד. במקרים מיוחדים אפשר לקבל גם חנויות שיכולת להיבנות מתחת לבניין. הכול תלוי בתכנית המתאר של האזור.

 

איך מתנהל הפרויקט ?

 

לאחר סיכום כל הפרטים צריך לחתום על הסכם עם הקבלן הבונה. נציגי ועד הבית צריכים להיעזר בשירותים של עורך דין תמ"א 38. עורך הדין מכיר את כל הפרטים בפרויקט ויודע לייצג את לקוחותיו.בזמן הבניה צריכים הדיירים לעזוב את הבתים ולמצוא מקום דיור חלופי. אי אפשר לשהות במקום בזמן הבניה.

 

איך נקבע לוח הזמנים ?

 

לוח הזמנים לפרויקט צריך להיקבע בצורה קשוחה. הקבלן צריך לעמוד בו. בבניין כזה יש עשרות דיירים שמתחייבים לדיור חלופי. הם צריכים לסגור תאריכי פינוי לדירותיהם. באופן כללי עושים הדיירים עסקה טובה. הם ישפרו בצורה דרמטית את הדיור שלהם. הם יקבלו דירה יותר גדולה ומחודשת.