את הכסף שלנו אנו רוצים להפקיד בידיו של בית השקעות אחראי ומסוגל להביא תוצאות, אחרת אנו יכולים כבר להפקיד את כספינו בחסכון צובר ריבית בבנק, או לפעול על פי עצותיו יועץ ההשקעות, היתרון של בית ההשקעות הוא בכלים ובידע שלו ובאחריותו להשיג עבורנו תוצאות בניהול חשבון ההשקעה שלנו בבנק, מבלי שאנו נצטרך לעמול על כך בעצמנו ומתוך פריזמה של מקצוען בתחום הפיננסי. בית השקעות מבטיח לנו השקעה אחראית על פי נתוני האמת של השוק, והרשאה רק של מקצוען מוכח וחוקי בתחום להפעיל את ההון בחשבון ההשקעה שלנו. זהו מעין טנגו ביננו- הלקוחות למנהל תיק ההשקעה שלנו, ועל מנת שהריקוד יעלה יפה ויהיה רווחי, יש לבחור בחירה נבונה בבית השקעות שמתאים לנו.

ניהול תיקי השקעות – בידי מי להפקיד את האחריות?

טיפ ראשון- זהו בית ההשקעות שערב לנו על ניהול חוקי ועל מקצוען שבידיו יופקד הוננו, אך על מנת לבחור בבית ההשקעות הנכון כדאי להתאים בין הציפיות שלנו להישגים והמנהל המתאים, לכול בית השקעות יש רקורד מוכר, יש זירות כלכליות בהן הוא פעיל יותר ופחות, בבורסה או בתעודות סל וכדומה, לכול בית השקעות ניתן לבדוק את תשואתו אחורה במשך כמה שנים, את אמינותו בעיני הלקוחות המשקיעים וכדומה, לכן לכם, אסור לוותר על בדיקת רקע מקדימה זו.

טיפ שני- זמינות, בתי השקעה עסוקים לפי שמם- בהשקעה בתחום הפיננסי, ופחות ערוכים לטיפול ביחסי הלקוחות, יחד עם זאת זהו כספנו ואנו זכאים להסברים בכול שלב ובכול השקעה, לכן רצוי להגדיר מראש את אופני ההתקשרות, תכיפותם, לבחון את הכימיה בינכם ובין מנהל ההשקעה שהופקד על תיקכם, ואת אופי ניהול תיקי השקעות שכבר מופקדים בידיו.

טיפ שלישי- עמלת הטיפול, נהוג שהעמלה על ניהול תיקי השקעות היא כ 0.1% מהיקף התיק בתשלום חודשי, ישנם בתי השקעה שיבקשו יותר, ואחרים שיבקשו פחות, הדבר תלוי גם באינטנסיביות הטיפול הנדרש בתיקכם לפי אפיקי ההשקעה המרכיבים אותו, הרכב נושא סיכונים גדולים דורש פיקוח צמוד ולכן גם עמלת הטיפול תגדל בהתאם.

טיפ רביעי- על מנת שהטיפול בתיקכם יעשה ביעילות מרבית רצוי לחשוף את כול הנתונים הכלכלים שלכם, משכנתא, ערבויות, נכסים, קרנות השתלמות וכדומה, זאת כדי שמנהל ההשקעה יפעל בתיקכם מתוך הבנה מלאה בהונכם ומבלי לסכנכם.

טיפ חמישי- ישנם יתרונות ברורים לבית השקעות גדול, הוא מצוייד במערכת ניתוח נתוני שוק בפילוח מדויק, ובמשאבי כוח אדם רבים, לעומתו בית השקעות קטן יכול לבחור בטקטיקות השקעה מפתיעות, לתת פתרונות המתאימים יותר לפרופיל המתבקש על ידכם בטיפול בתיקכם, ולתת לכם מענה תכוף ומיידי יותר.

ניהול תיקי השקעות- סימני אזהרה

בחרו רק בבית השקעו מוכר ומקובל חוקית, המנעו ממנהל השקעות נלהב מדי המציע לכם תשואה לא ריאלית, שוק ההון משתנה תדיר ואיש אינו יכול להבטיח תשואות גדולות מהממוצע באופן קבוע. ניהול תיקי השקעות מוסרים רק למי שעושה רושם טוב ואחראי, ואל תתפתו דווקא למי שמבקש את עמלת הטיפול הנמוכה ביותר, בסופו של דבר אופי הניהול והתשואה הם אלו שצריכים לעניין אתכם, ולכן הם שיקול עדיף על פני עמלת טיפול נמוכה מעט יותר.